Kde všude se dají využít?

20. Zaří 2019 19:11
Foto / Video Termografie Živé přenosy

Drony jako všestranní pomocníci: kde všude se dají využít?


Drony před pár lety obletěly téměř celý svět. Lidé napříč kontinenty si pořizovali vlastní bezpilotní letouny UAV, aby aspoň na chvíli mohli řídit vlastní “mini letoun”. V současnosti jsou kvadroptéry vnímány především jako hračky a pravá ruka fotografů a kameramanů. Díky zabudovanému snímacímu zařízení umožňují fotografům pořídit kvalitní snímky a videa ze zcela nového pohledu. Věděli jste ale, že zábavou a focením to nekončí? 

Armáda, policie a ostraha


Pokud jste se o drony nijak více nezajímali, asi vás překvapí, že nejde o vynález zábavního průmyslu, ale armády. Díky kvalitnímu snímacímu zařízení a nižším pořizovacím nákladům se postupně dostaly i do dalších odvětví bezpečnosti, jako například ostraha a zabezpečení. Drony totiž bez problémů zvládnou prozkoumat i obtížně přístupné oblasti, jsou malé a nenápadné. Bezpečnostní složky používají drony především na:

  • pravidelné hlídky
  • proti pytlákům
  • při monitorování silnic a dopravních nehod
  • jako dohled ve věznicích
  • ostrahu větších davů

Záchranné akce a pátrání po lidech


Kromě stíhání zločinu a udržování pořádku našly drony uplatnění i při záchranných misích. Oproti jiným letounům mohou létat jen několik metrů nad zemí a jejich řízení není nijak složité. Při troše cviku zvládne dron bravurně manévrovat i v těžko přístupných oblastech. Navíc jej lze vybavit termovizí. Všechny tyto vlastnosti se dají v rámci záchranných akcí využít při:

  • pátrání po zvířatech a pohřešovaných osobách
  • hledání lidí po přírodních katastrofách (povodně, sesuvy aj.)
  • monitorování požárů hasičskou záchrannou jednotkou
  • zjištění škod po přírodních i nepřírodních katastrofách. 

Dokonce již byly představeny i ambulantní drony poskytující první pomoc.

Zdroj: https://www.rega.ch/en/

Zdroj: Rega.ch

Realitní fotografie


Realitní trh se s drony dostal na úplně jinou úroveň. Inzeráty s dronovými záznamy mají údajně mnohem větší míru úspěchu. Jak je to možné? Fotografie v klasických inzerátech mnohdy nedokážou vyzdvihnout podstatu prodávané nemovitosti. Často se pak stává, že při osobních prohlídkách bývají lidé zklamaní, protože “podle fotek si to představovali jinak”.