Doručení zboží dronem?

15. Zaří 2019 11:11
Výškové inspekce Monitoring Živé přenosy

Žádné sci-fi, ale realita.


Máte drony spojené jen s pořizováním fotek a zábavou? Ukážeme vám, že budoucnost dronů je na úplně jiné úrovni. Řada firem a organizací se chopila příležitosti a využila potenciál těchto malých bezpilotních letounů na maximum. Ostatně už teď může dron doručit zásilku nebo přepravit lékařský materiál. 

První drony patřily armádě


Když se ohlédneme do minulosti, zjistíme, že původní drony byly vyvinuty k armádním účelům. Jejich poslání bylo monitorovat území, identifikovat nepřátelské jednotky a zajistit obranu. Od současných kvadroptér, které si může koupit téměř kdokoliv, se ale hodně lišily. První modely byly mnohonásobně větší a vypadaly spíše jako zmenšené modely letadel. Až s příchodem moderní technologie a 21. století získaly drony podobu, kterou známe i dnes. 

Potenciál dronů


Moderní drony jsou lehké, malé, snadno ovladatelné a v porovnání s jinými vzdušnými prostředky i poměrně tiché. Dokážou vysoko vzlétnout, odletět dlouhou vzdálenost a dostat se do míst, kam se běžný člověk nepodívá. Na drony lze navíc nainstalovat fotografické, nahrávací či jiné snímacího zařízení a získat tak vysoce kvalitní záznamy z odlišné perspektivy. Hlavní výhodou bezpilotních dronů je také jejich pořizovací cena a dostupnost. Není tedy divu, že s nimi začaly firmy experimentovat a uzpůsobovat je svým potřebám.

Amazon a Google X: doručení až ke dveřím


Prvním “haló” se s největší pravděpodobností odehrálo v roce 2016, když americký řetězec 7-Eleven začal drony používat k doručování svých zásilek. V tom samém roce oznámil i mezinárodní gigant Amazon, že rovněž pracuje na spuštění rozvozu pomocí dronů. Lidé po celém světě natěšeně čekali, jak to bude v praxi fungovat.


Jenže Amazon předběhl Wing (projekt spadající pod Google X). Ten se tak stal jednou z prvních firem, které oficiálně oznámili doručování pomocí dronů. Služba prozatím funguje v testovacím režimu ve vybraných městech v Austrálii a v Helsinkách ve Finsku.

Drony v rukou medicíny a vědy


Díky svým výhodám se drony dostaly i do sféry medicíny a vědy. Americká společnost Zipline plánuje nasadit bezpilotní letadlo při doručování lékařského materiálu ve Rwandě. Chce s jeho pomocí zefektivnit a zrychlit dodávky krve a jiných potřebných materiálů v této problematické oblasti. Obdobné plány má také Microsoft. Jeho vizí je pomocí dronů odebírat vzorky komárů z míst s výskytem malárie, a ty poté posílat k analýze do laboratoří.


S ohlédnutím na minulé roky musíme uznat, že bezpilotní letoun “uletěly” velký kus cesty a už teď těšíme, co všechno nám přinese budoucnost. Co myslíte vy?